Проекти. Територія ідентичності

  • date
  • 16.01.2016

Проект «Територія ідентичності» започаткований для популяризації багатої культурної спадщини України, і насамперед – Полтавщини, засобами сучасного образотворчого мистецтва.

Ми співпрацюємо з талановитими митцями, які, спираючись на традиції національного мистецтва, створюють роботи, що несуть у собі дух українства. Завдяки використанню вивіреної тисячоліттями системи знаків, образів та їхньої сучасної інтерпретації, ці арт-об’єкти здатні передати глядачеві візуальне послання численних поколінь українського народу у всій його неповторності й глибині. Таке послання дозволяє безпомилково ідентифікувати витвори українського мистецтва як вітчизняній, так і закордонній публіці.

Ідея цього проекту виникла після уважного вивчення сучасного стану Полтавщини у сфері національної самоідентичності її мешканців, наступності поколінь у мистецтві, обізнаності людей щодо культурної, мистецької спадщини рідного краю й України загалом.
Виявилося, що з цим існують певні проблеми. Та оскільки Полтавщина протягом багатьох століть розвивалася як один із духовних, культурних, мистецьких національних центрів України, тут і зараз існує великий потенціал для відродження національної ідентичності. Так, є окремі полтавські митці – відомі, талановиті й самобутні, які активно й плідно працюють зараз, спираючись на автентичні зразки й традиції, переносячи надбання тисячоліть на сучасний ґрунт. Вони, творчо переосмислюючи спадок попередників, створюють роботи, де в актуальній, зрозумілій сучасникам, формі, втілені основні риси, особливості історії, побуту, характеру українського народу. Наша робота спрямована на пошук і підтримку таких митців, представлення їхніх робіт в Україні й світі, використання потужного впливу цих творів на глядача для формування інтересу до української культури й мистецтва.

Ми вже розпочали виставкову, дослідницьку, видавничу, інформаційну діяльність у рамках проекту «Територія ідентичності», в тому числі – й у кількох європейських країнах. Так, одним із завдань виставки сучасної української графіки «Казкові мальви» (учасники – члени НСХУ Руслана Анічина і Галина Рідна) у жовтні 2015 року в Слов’янському Центрі естетичного виховання ім. Мстислава Добужинського (м. Каунас, Литва) було ознайомлення литовської публіки зі зразками сучасного українського мистецтва, створеними на основі народних українських художніх традицій. Руслані Анічиній і Галині Рідній вдалося показати, що національний дух живе у творчості сучасних митців, залишається актуальним і дозволяє безпомилково ідентифікувати походження робіт саме з глибин української історії, творчо переосмисленої в сучасних умовах. А виставка «Чарівні мальви» цих художниць, відкрита в Галереї «Арт-місія» у грудні 2015 року, знайомить з яскравим доробком, виконаним у національному дусі, вже полтавську публіку.

Акцент на наступності поколінь, нерозривному зв’язку сучасного мистецтва з минувшиною в тій чи іншій мірі характерний для всіх заходів, які проводить Галерея актуального мистецтва «Арт-місія». У подальших планах – постійне продовження цієї роботи.